השאירו פרטים ואנו ניצור אתכם קשר

  צוואה הדדית

  מה יכול להיות יותר רומנטי מאשר עריכתה של צוואה הדדית? רומנטי, אולי, אבל העובדה היא, כי מרבית הזוגות העורכים צוואה הדדית, אינם עושים זאת משום הרומנטיקה הקיימת בדבר, אלא ממניעים פרקטיים יותר. כתיבת צוואה הדדית מעוגנת בסעיף 8 א לחוק הירושה, תשכ"ה-1965 הקובע כי זכותם של בני זוג לכתוב שתי צוואות המסתמכות האחת על השנייה, או, לחילופין, לאגד את הנחיותיהם והוראותיהם במסמך צוואה משותף אחד. אמנם, הליך הפקדת הצוואה ההדדית זהה להליכי הפקדתה של צוואה שאינה הדדית, אולם החוק מתווה יכולות ביטול מוגבלות לצוואה מסוג זה. אז למה בכל זאת כדאי לערוך צוואה כזו? באילו מקרים ניתן לבטל אותה?

  צוואה הדדית מהי ומתי היא נחוצה?

  "צוואה הדדית", בין אם היא מופיעה במסמך אחד של מצווה אחד או במסמך המשותף לשני בני זוג מצווים, יוצרת, למעשה, קישור ותלות של הסתמכות בין צוואה אחת לשנייה. היא מעגנת במסמך רשמי את שיעשה בעיזבון, לאחר שאחד משני המצווים ילך לעולמו. לדוגמה, במקרים מסוימים, ייקבעו בני הזוג כי רק לאחר מות שניהם, יועבר העיזבון לילדים, דבר המהווה עבור האלמן/ה סוג של תעודת ביטוח, כי לא יאולצו להתפנות מדירתם, בשל רצונם של היורשים האחרים למכרה על מנת לממש את חלקם בה. זאת, מאחר, וכידוע, בעת מות בן או בת זוג שהותירו אחריהם ילדים / הורים / נכדים, האלמן/ה זכאים לקבלת מחצית מהעיזבון, בעוד שמחציתו השנייה מתחלקת, שווה בשווה, בין שאר היורשים החוקיים. צוואה הדדית מאפשרת לבני הזוג להטיל הוראות המגבילות ביצוען של פעולות מסוימות, או לאפשר לאלמן/ה לנהוג כראות עיניו בעיזבון שנותר.

  ביטולן של צוואות הדדיות

  החיים שלנו דינאמיים, ולכן, לא תמיד מה שהתאים לפני עשור, למשל, מתאים לנו גם כיום. כתוצאה מכך, עשוי להתעורר גם צורך בביטולה של הצוואה ההדדית שנחתמה. במקרים בהם לא מעוגנים בצוואה ההדדית התנאים והאופנים המאפשרים את ביטולה, צוואות הדדיות תבוטלנה בתנאים מסוימים מאד. כאשר שני בני הזוג המצווים עדיין מצויים בחיים, תספיק שליחת הודעה כתובה לבן/בת הזוג, המודיעה על ביטולה של הצוואה ההדדית. במקרים בהם נפטר אחד מבני הזוג המצווים והעיזבון עדיין לא חולק, היורש/ת האלמן/ה יצטרכו לוותר על חלקם בעיזבון על מנת לבטל את הצוואה. לאחר חלוקתו בפועל של העיזבון, על מנת לבטל את הצוואה ההדדית, יצטרכו האלמן/ה להשיב את אשר ירשו מהמצווה המנוח.

  חשוב לדעת, כי, אמנם ניתן לקבוע בצוואה ההדדית אופציות ותנאים אחרים לביטולה של הצוואה, אולם על זכות ביטול הצוואה בעוד שני המצווים בעודם בחיים – לא ניתן לוותר.

  עריכת צוואה למצווה אחד מהווה עניין רציני, כך שעריכת צוואה הדדית מהימנה ועמידה עלולה להתגלות כעניין מורכב פי כמה. אם חשוב לכם לעשות זאת כהלכה, אל תוותרו על שירותיו המקצועיים עורך דין צוואות מנוסה המתמחה בתחום זה.

  מזה עשור שדויד יוסף – משרד עורכי דין מתמחה בטיפול בלקוחות דיני ירושה וצוואות. כל אחד מהלקוחות ומהתיקים שטופלו, מטופלים ויטופלו על ידי המשרד זוכה ביחס אישי ובליווי מקצועי איכותי וצמוד, עד להשגת המטרה – הצלחת התיק ומיצוי זכויותיו של הלקוח.

  קידום אתרי עורכי דין קידום אתרי עורכי דין
  Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support