השאירו פרטים ואנו ניצור אתכם קשר

  פסילת צוואה

  צוואה, כידוע, היא מסמך שבו המצווה אמור להורות, בדעה צלולה ובשיקול דעת, מה הוא רוצה שייעשה בממונו, בנכסיו וברכושו לאחר הסתלקותו מן העולם. לכאורה, אין דבר יותר חשוב או יפה מכך – לקיים את רצונו של המצווה שנפטר ככתבו וכלשונו. אולם, המציאות אינה אופטימאלית כל כך, שכן ישנם לא מעט מקרים בהם, אם המדובר בסיבות ובנסיבות "מוצדקות" ובין אם לאו, מוגשת בקשה לפסילת צוואה. העילות לפסילת מפורטות ומעוגנות בחוק הירושה, תשכ"ה-1965, וריכזנו עבורכם את השכיחות והנפוצות שמביניהן.

  עילות פסילת צוואה

  • כשירותו של המצווה – צוואה שנכתבה על-ידי קטין, אדם מי שהוכרז כפסול-דין או צוואה שנערכה בעת שהמצווה לא היה מסוגל להבחין בחשיבותה – בטלה.
  • אינה עולה בקנה אחד עם החופש לצוות – צוואה הכוללת הגבלה לזכותו של המצווה לשנותה – בטלה.
  • הצוואה לא נעשתה בידי המצווה עצמו או שתקפותה תלויה ברצון של אדם שאינו המצווה.
  • הוראות הצוואה אינן מתייחסות ספציפית ליורש/ים – מצווה רשאי להוריש את עזבונו לכל מי שהוא רוצה, ללא הגבלה – אדם, גוף או עמותה, מה שמעניק לו את החופש לצוות. אולם, על ה"יורש" לעמוד באחד משני המבחנים – מבחן השיוך הקבוצתי או מבחן הזיהוי הפרסונאלי. צוואה שאינה עונה על תנאי זה – בטלה.
  • הצוואה נכתבה תחת השפעה כלשהי על המצווה – איום, תרמית, תחבולה או כל השפעה בלתי הוגנת אחרת מהוות עילה קבילה לפסילת צוואה.
  • צוואה שהינה בלתי חוקית, בלתי מוסרית או שביצועה הינו בלתי אפשרי – בטלה.
  • צוואה שהינה לטובת מי שנטל/ו חלק בעריכתה – בטלה.
  • שגיאות כתיב או טעויות – שגיאות כגון אלו אינן מהוות עילה מוצדקת לפסילת צוואה, כל עוד הדברים הכתובה בה הם מובנים וברורים מבחינת הכוונה הנמצאת מאחוריהם.

  פסילת צוואה באופן חלקי

  בחוק הירושה, תשכ"ה-1965 סעיף 38 נאמר:

  "(א) נקבע בצוואה דבר בלתי חוקי, בלתי מוסרי או בלתי אפשרי כתנאי לזכייה או כחיוב לפי סעיף 45, בטל התנאי או החיוב, ואין בכך כדי לבטל את הזכייה שהייתה מותנית או שהחיוב היה מוטל עליה.

  (ב) בטלים חלק, הוראה או תנאי של צוואה שלא כאמור בסעיף קטן (א) אין בכך כדי לבטל שאר חלקיה, הוראותיה או תנאיה אלא במידה שנראה לבית המשפט שהם קשורים קשר בל ינתק במה שבטל או שהמצווה לא היה רוצה בהם בלעדיו."

  כלומר, ניתן לבטל רק חלק מהצוואה מהסיבות שהוזכרו, ואין בכך עילה לפסילת הצוואה כולה, אלא אם המדובר בדברים הקשורים בקשר בלתי ניתן לניתוק מרצונו של המצווה. כפי שניתן להבין, ישנן לא מעט סיבות אפשריות שעלולות לגרום לפסילה חלקית או מלאה של צוואה. אם חשוב לכם שהצוואה שלכם אכן תקוים ככתבה וכלשונה וכפי שאתם רוצים, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין שזהו תחום התמחותו. משרד עורכי דין דויד יוסף עוסק בדיני ירושה וצוואות מעל לעשר שנים. כל אחד מהתיקים והלקוחות המטופלים על ידו זוכה לטיפול אישי ולליווי צמוד, עד להשגת התוצאה הטובה ביותר, תוך שאיפה למצוינות בדרך ובמטרה.

  כיצד לבצע פסילת צוואה?

  פסילת צוואה יכולה לקרות גם לכם

  פסילת צוואה היא מקרה לא נדיר בכלל, בו לא נלקחים מספר סעיפים מתוך הוראותיו של כותב הצוואה או אפילו כולה. צוואה היא עניין חשוב וקריטי מאין כמותו, בו אדם שמעוניין להסדיר את ענייני כספיו וזכויותיו לאחר פטירתו אל קרוביו ומכריו על פי רצונו, אך לעתים לא כולם מבינים את המשמעות של חלוקת הנכסים באופן כזה שהם כותבים צוואה לא הגיונית, לא מוסרית או לא רציונאלית באופן שלא עומדת בד בבד עם לשון החוק בעניינים אלו. אם אתם מעוניינים לשמוע עוד בנושא זה, פנו אל עורך הדין דויד יוסף, לו ניסיון עשיר ומוצלח למדי בתחומי הירושות, צוואות ופסילת צוואות.

  פסילת צוואה – מה בדיוק גורם לזה לקרות

  • אדם טרם פטירתו חושב על כל ההון שצבר ורוצה לחלק אותו למשפחתו, קרוביו וכל מכריו, אלא שהרבה פעמים החלוקה הזו לא עומדת במבחן התוצאה בעולם האמיתי. מומלץ לכל אדם המעוניין לכתוב צוואה לעשות זאת בצורה רשמית, בליווי של עורך דין ובנוכחות של עדים. כך יימנעו למעשה מקרים מצערים של פסילת צוואה בעתיד וחלוקה פחות הגונה בידי היורשים.
  • אפשר לפסול את הצוואה ע"י הגשה של התנגדות מצד היורשים או בני משפחה מלממש את הצוואה, הליך שנעשה בפני רשם הירושה.
  • יש כמה עילות בגינן ניתן להתנגד לקיום הצוואה, מה שיכול להוביל לפסילתה או חלק ממנה. חלק מן העילות הללו יכולות להיות ההשפעה הבלתי הוגנת על מי מהם מהיורשים או בני המשפחה, חוסר כשירות בשל מצב רפואי שמשפיע על שפיותו או הבנתו ותפיסתו של כותב הצוואה.
  • אם יש מישהו שמעוניין להוציא את הבקשה להתנגדות, צריך להיוועץ עם עורך הדין שלכם בעניין זה בצורה רצינית ומקיפה, לראות מה האלטרנטיבות ומה הסיכויים להצליח בתיק זה, ואז לפנות אל רשם הירושה ולבצע את ההליך כנדרש.

  פסילת צוואה נוטריונית

  פסילת צוואה הינו מונח אשר מתאר מצבים שונים אשר בגינן תתבטל צוואה והוראותיה. חשוב יהיה לבחון את הצוואה מבחינה חוקית מוקדם ככל הניתן, זאת על מנת לוודא כי היא אכן תקינה, נטולת פגמים ואכן עתידה לממש את רצונו של המנוח בכל הנוגע לעיזבון והנכסים השונים אשר השאיר בלכתו. בעת פניה אל שירותיו של דויד יוסף – משרד עורכי דין, תוכלו גם אתם לקבל את הליווי והייעוץ המשפטי המיומן אשר כה דרוש ברגעים רגישים ומורכבים אלו.

  פסילת צוואה – מה גורם לה?

  קיימים מקרים מסוימים בהם בית המשפט נדרש לבצע פסילת צוואה, זאת לאור העובדה שניתן יהיה להוכיח בה פגמים כאלו ואחרים. את הפגמים בצוואה אשר דורשים את ביטולה ניתן יהיה לחלק לארבע הנקודות הבאות:

  • פגמים אשר נוגעים למצווה
  • פגמים אשר נוגעים לעדים
  • פגמים צורניים בצוואה
  • פגמים אשר נובעים מניסוח לקויי של הוראות צוואה

  פסילת צוואה מתרחשת מפני שעולה חשש כי יש אנשים אשר השפיעו על המצווה בדרך בלתי הוגנת או רימו אותו. על מנת להבטיח את השלמת הבדיקה של הצוואה בצורה מקצועית ולוודא כי היא אכן נפסלת במידה ואין היא חוקית, הרי שחשוב יהיה להיעזר בשירותיו של עודך דין מיומן אשר מתמחה בכל הנוגע להיבט המשפטי של צוואות וירושות. סיוע מקצועי זה ינהל את התהליך בצורה מיומנת אשר שומרת על הזכויות שלכם בכל עת.

  זמינות, אמינות ומסירות סכל שלב עם דויד יוסף – משרד עורכי דין

  משרד עורכי הדין – דויד יוסף, עומד לרשותכם בכל שלב ומסייע במגוון רחב של נושאים. המשרד מתמחה בדיני משפחה: תביעות גירושין, צווי ירושה, התנגדויות לצוואות, ייפוי כוח מתמשך, דיני מקרקעין, נדל"ן וליטיגציה. צוות המשרד מקפיד על אמינות, זמינות מירבית ומתן השירות המשפטי הנחוץ בפריסה ארצית. לקבלת מידע נוסף וקביעת פגישת היכרות, הנכם מוזמנים ליצור קשר עמנו כבר היום באתר או במספר הטלפון 052-4311416.

  דואגים לזכויות הירושה שלכם

  אל תחכו לרגע שבו יהיה מאוחר מדי לבקש ערעור ותביעה. פסילת הצוואה היא עניין חשוב שאסור לכם לפספס או להחליק. פנו אל עורך הדין דויד יוסף, המומחה לענייני ירושות, צוואות ועיזבונות והוא ידאג לייצג אתכם בדין בצורה מקצועית, איכותית, מתחשבת ומספקת. עו"ד דויד יוסף ליווה אלפי לקוחות מרוצים בעניינים אלו ואחרים, ואתם יכולים להיות חלק מהם.

  קידום אתרי עורכי דין קידום אתרי עורכי דין
  Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support